شهرگردی با ترنم

شیراز برای من فراتر از یه شهر معمولیه. گوشه گوشه شهر پر از خاطره و داستان شنیدینه که باید اهل شنیدن و دیدن باشی تا لذت ببری!

فروغ الملک قوامی از چهره‌های سیاسی قدیم شیراز هست. منزل تاریخی‌ش در بافت قدیمی شیراز، محله سنگ سیاه واقع شده. در حال حاضر این منزل تاریخی توسط خاندان مشکین فام که از هنرمندان به نام شیرازی هستن نگه‌داری میشه و تبدیل به موزه تاریخی و خانوادگی این خاندان شده.

حیاط ورودی خانه فروغ الملک

تصور اتاق‌هایی با شیشه‌های رنگی و دکورِ تاریخی و سنتی که تبدیل به موزه شده واقعا قشنگه. انگار که بهترین شکل استفاده از خونه‌های قدیمی تبدیل کردن اون‌ها به موزه هست. اصالت و هویت خودش رو حفظ میکنه.

یکی از اتاق‌های خانه فروغ الملک

خانه فروغ الملک دقیقا مصداق بارز خانه اصیلِ تاریخی هست. این رو از داشتن دو حیاط یکی در ورودی منزل و یکی هم در اندرونی، داشتن بالا خانه و شیشه‌های رنگی میشه فهمید و صد البته از داشتن درخت نارنج میشه فهمید که ما با یه خونه اصیل شیرازی طرف هستیم.

حیاط داخلی خانه فروغ الملک

اگه شیراز اصالتی داره، این اصالت رو مدیون وجود چنین گنج‌های ارزشمندیه.

شاید جالب باشه که بگم فروغ الملک شوهر زینت الملک قوام هست.

پیشنهاد میکنم که اگر شیراز هستید و یا قصد سفر به شیراز رو دارید حتما سری به این موزه سنتی و قدیمی بزنید و توی حیاط پشتی با خودتون خلوت کنید و از عطر بهار نارنج لذت ببرید (به شرطی که فصل بهار باشه).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *