مقایسه آینه و کنسول با ویترین

مقایسه آینه و کنسول با ویترین

آینه و کنسول و ویترین از جمله وسایل دکوری پرطرفدار در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند. بسیاری از افراد مایل هستند که از این آیتم ها در دکوراسیون داخلی خود جهت زیبایی فضا و یا دکور کردن قاب‌ عکس‌ها استفاده کنند. همچنین از طبقات ویترین به عنوان فضای برای دکور کردن کلکسیون‌های ارزشمند و قدیمی خود بهره ببرند. در حقیقت هر دوی این آیتم‌ های دکوراسیون داخلی بسیار کاربردی و پر مصرف هستند؛ اما جنبه ‌های کاربردی بیشتری در ویترین در مقایسه با آینه و کنسول وجود دارد که در ادامه به این جنبه ها میپردازیم.

در مقاله پیش رو این دو آیتم پرطرفدار و جذاب را از سه حیطه ظاهر، کاربرد و جنس مورد قیاس قرار می‌دهیم تا شما با وضوح فکری بشتری به تهیه وسیله دکوری مورد نیاز خود بپردازید.

ظاهر‌ آینه و کنسول

این آیتم دکوراسیون داخلی به طور معمول از یک میز کنسول چوبی چهار پایه کمددار یا کشودار که با آینه تزیین شده است ساخته می‌شوند. میز کنسول‌ در شمایل و ساختارهای متفاوتی اعم از خمره‌ای یا صاف طراحی و تولید می‌شود و آینه نیز متناسب با ساختار و ابعاد کنسول ساخته می‌شود.

این محصولات امروزه با الهام از طرح‌های قدیمی ساخته می‌شوند، چوبی هستند و در سه دسته ی معرق کاری شده ، برنز کاری شده و منبت کاری شده تقسیم بندی می‌شوند. خوب است که پیش از خرید با این سه دسته آشنا شوید:

آینه و کنسول معرق کاری شده

در وهله اول خوب است که بدانیم معرق چیست؟ معرق کاری یک هنر اصیل و قدیمی است که با ترکیب و چینش تکه چوب‌های متفاوت یک طرح ساخته می‌شود. اجرای این هنر بسیار سخت و زمانبر است. چرا که طراحی یک طرح ساخته شده با تکه چوب‌های متفاوت و چینش آن در کنار هم به دقت و ذوق هنری بالایی احتیاج است.

صفحه یک میز معرق کاری شده

آینه و کنسول ساخته شده با هنر معرق کاری شده نیز به همین ترتیب است. بدنه اصلی کار از چوب ساخته و روی کار با هنر معرق تزیین می‌شود. تزیینات معرق در طرح‌ها و شمایل‌های متفاوتی است که از طبیعت الهام گرفته می‌شود؛ گاهی مناظر طبیعی، گاهیگل و گاهی پرنده.

آینه و کنسول خمره‌ای معرق کاری شده

آینه و کنسول معرق کاری شده سلطنتی

آینه و کنسول برنزکوبی شده

پیش از توضیح در خصوص آینه و کنسول برنزکوبی شده خوب است توضیح در خصوص هنر برنزکوبی ارائه دهیم. این هنر که به ریخته‌گری برنز نیز معروف است، به ساخت طرح‌ها و شکل‌های متفاوت با برنز می‌پردازد. در حقیقت هنرمندان این رشته با استفاده از برنز به ساخت طرح‌ها و شکل‌های هنری با فلز برنز می‌پردازند.

تزیینات برنز

آینه و کنسول برنزکوبی شده از بدنه چوبی ساخته و بدنه کار با هنر برنز تزیین می‌شود. طرح‌های برنزی در ابعاد و شمایل‌های متفاوت بر روی کار متصل می‌شوند. یکی از مزایای تزیینات برنزی در این است که برنز در برابر آب و هواهای متفاوت، مقاوم است و دچار آسیب نمی‌شود.

آینه و کنسول هشت پایه برنزکوبی شده

کنسول چهارپایه برنزکوبی شده

کنسول شش پایه برنزکوبی شده و صفحه سنگی

آیتم های برنزکوبی و ساخته شده از چوب این محصول از رنج قیمتی متفاوتی دارند که از حدود ۱۲ میلیون شروع می‌شود.

آینه و کنسول منبت کاری شده

جهت توضیح این دسته آینه و کنسول نیز خوب است که هنر منبت را معرفی نماییم. منبت به هنر کنده کاری بر روی چوب گفته می‌شود. هنرمند منبت کار با کندن چوب با استفاده از ابزارآلات طرح‌های متفاوت را بر روی چوب نقش می‌زند.

قسمتی از بدنه کنسول منبت کاری شده

به طور قطع برای خلق این آیتم ها به روش منبت کاری ، می‌بایست کار بر روی چوب صورت بگیرد و هنرمند با تراشیدن و کنده‌کاری چوب نقش‌های متفاوت را بر روی چوب رقم بزند. به صورت حدودی می‌توان گفت که این آیتمها منبت کاری شده از رنج قیمتی ۱۵ میلیون به بالا تولید می‌شوند.

آینه و کنسول منبت کاری شده

گاهی از اوقات نیز طراح سازنده این محصول‌ ها به جهت زیبایی بیشتر اثر خلق شده، صفحه روی کار را با سنگ زینت می‌دهد. سنگ‌های به کار رفته شده در صفحه روی آینه و کنسول اکثر طبیعی هستند و ظاهر بسیار زیبایی به کار می‌بخشند. البته استفاده از سنگ بر روی صفحه این وسیله دکوری بر قیمت آن می‌افزاید و موجب افزایش قیمت کار می‌شود.

ظاهر ویترین

ویترین که گاهی نیز بوفه تلقی می‌شود یک آیتم دکوری ساخته شده از چوب و شیشه است که جهت دکور کردن وسایل ارزشمند یا کلکسیون‌های نفیس کاربرد دارد. ویترین همانطور که از نامش بر می‌آید وسیله‌ای برای نمایش دادن است. به همین جهت در زمان ساخت آن را با دیواره‌هایی از شیشه می‌سازند. مدل‌های رایج در بازار در دسته‌بندی‌های یک طرف شیشه، سه طرف و چهار طرف موجود هستند. همچنین به جهت استفاده بهینه‌تر از فضا، اکثر ویترین‌ها با شیشه طبقه بندی‌ می‌شوند.

 

ویترین چهارپایه معرق کاری شدهویترین چهارپایه برنز کوبی شده

ویترین ستون چهار طرف شیشه

ویترین به دلیل ماهیتی که دارد از چوب یا ام دی ام ساخته می‌شود. استحکام و مقاومت یکی از مهم‌ترین اصول در زمان انتخاب ویترین است به همین جهت چوب بهترین گزینه برای ساخت این وسیله دکوری محسوب می‌شود.

ویترین‌های چوبی نیز همانند آینه و کنسول در سه دسته بندی معرق، برنزکوب و منبت قرار می‌گیرند. در ادامه چند نمونه از عکس‌های ویترین‌ در دسته بندی‌های مختلف را نشان خواهیم داد.

کاربرد آينه و کنسول

اولین کاربرد این آیتم دکوراسیون داخلی جنبه تزیینی و زیبایی آن است. به طوری که می‌توان از این محصول در سالن پذیرایی، سالن غذاخوری، اتاق خواب، اتاق مطالعه یا مدیریت، راهرو و لابی ساختمان استفاده کرد.

آینه و کنسول معرق پایه کمانی در لابی ساختمان

علاوه بر جنبه زیبایی، آینه و کنسول به دلیل برخورداری از کمد و کشو‌، گزینه بسیار خوبی جهت قرار دادن وسیله‌های ضروری یا حتی غیر ضروری هستند. به عنوان مثال می‌توان از کمد کنسول جهت گذاشتن سرویس غذاخوری استفاده کرد و آن را در اتاق غذا خوری و یا پشت به میز ناهارخوری گذاشت.

همچنین سطح این وسیله دکوری گزینه بسیار مناسبی برای دکور کردن عکس‌ها و یادگاری‌های قدیمی است. شمعدان و ساعت، گلدان، ظروف قدیمی و ارزشمند و یا هر وسیله دکوری دیگری را می‌توان بر روی سطح این کار گذاشت و دکور کرد.

کاربرد ویترن

این وسیله دکوری آیتم بسیار خوبی به جهت دکور  کردن وسایل ارزشمند و دوست داشتنی است. دقیقا همان وسایلی که شما از دیدن آن‌ها ذوق می‌کنید و یا مایلید به دیگران نشان دهید. شیشه‌ای بودن طرفین ویترین و برخورداری از طبقات در داخل فضای کار، این موقعیت را فراهم می‌کند تا شما بتوانید وسایل خود را به زیباترین شکل ممکن دکور و به نمایش بگذارید.

توجه داشته باشید که در وهله اول خود شما هستید که باید از دیدن وسایل ارزشمندِ دکور شده در ویترین لذت ببرید. پس انتخاب یک ویترین با فضای داخلی مناسب برای دکور کردن کلکسیون ارزشمند یا وسایل قدیمی حائز اهمیت بسیاری است.

همچنین از این آیتم می‌توان برای پُر کردن فضاهای خالی در دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

جنس آینه و کنسول‌ها

آینه و کنسول‌هایی که در زمان‌های قدیم ساخته می‌شدند تماما از چوب بودند. به مرور ایام هنرمندان با استفاده از مواد اولیه متفاوت دست به خلق این دسته از وسیله‌های دکوری و دکوراسیون با متریال‌های متفاوت زدند. سنگ، فلز، انواع آلیاژها مانند استیل یا فولاد، ام دی اف و شیشه از جمله مواردی هستند که به واسطه آنان آینه و کنسول ساخته می‌شوند. به طور قطع اما می‌توان گفت که آینه و کنسول‌های چوبی پرطرفدارترین آینه‌ و کنسول‌های بین مردم هستند. چرا که اصالت کار برآمده از چوب بوده است و امروزه بسیاری از افرادی که در پی کشف ریشه‌های اصیل گم شده خود هستند به خرید آینه و کنسول‌های چوبی روی می‌آورند.

جنس ویترین‌ها

همانطور که پیشتر مطرح شد، ویترین‌ را معمولا از چوب یا ام دی اف می‌سازند. به تبع مقاومت چوب علی الخصوص چوب راش یا گردو به مراتب از ام دی اف بالاتر است. اگر مایل هستید که محصولی با کیفیت و عمری خریداری نمایید، بهتر است که پول خود را صرف خرید ویترین با جنس چوب کنید.

آینه و کنسول یا ویترین؟

جنبه زیبایی در خرید آينه و کنسول به مراتب بیشتر است. شما می‌توانید برای پُر کردن فضای داخلی خود از آن استفاده کنید اما ویترین کاربرد بیشتری دارد. چرا که شما در طبقات آن می‌توانید وسایل مختلفی دکور کنید. انتخاب بین تهیه آینه و کنسول یا ویترین، انتخاب آسانی نیست. در کدام از این دو وسیله از کارایی و مشخصات خاصی برخوردار هستند که در زمان خرید باید به آنان توجه داشت اما برای خرید هر دو آیتم با هم ممانعتی وجود ندارد. شما می‌توانید هم زمان که آینه و کنسول برای فضای داخلی خود تهیه می‌کنید، ویترین را نیز تهیه نمایید.

در صورت بروز هر گونه پرسش با پشتیبانی سایت ترنم گالری از طریق شماره زیر در ارتباط باشید.

۰۹۳۶۵۸۴۲۱۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!
×