بهترین چوب ها بر ای میز سرو

برای ساخت میز سرو از چوب‌های متفاوتی می‌توان استفاده کرد. بهترین چوب برای میز سرو به ترتیب کیفیت: چوب گردو، چوب راش و چوب بلوط هستند. به طور مثال چوب گردو از جمله چوب‌های گران و باارزش است که از استحکام بالایی نیز برخوردار است. نکته مهم در انتخاب چوب میز سرو مقاومت آن در برابر حشرات، قارچ‌ها و سرما و گرما است. در ادامه به معرفی این سه چوب معروف خواهیم پرداخت تا بر اساس معایت و مزایا اقدام به خرید نماید.

معرفی بهترین چوب ها برای میز سرو

اگر قصد خرید میز سرو چوبی دارید خوب است که پیش از خرید با انواع چوب‌های طبیعی آشنا شوید. استحکام آن چوب و مقاومت در برابر آسیب‌های احتمالی از موارد بسیار مهم در انتخاب چوب است. در زیر این دو ویژگی و سایر ویژگی‌های مهم در انتخاب چوب را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای خرید بهترین میز کلاسیک باید توجه به ظاهر و ویژگی‌های ظاهری آن مانند رنگ، ابعاد، میزان کنده‌کاری‌ها یا منبت کاری‌ها داشته باشید. برای آنکه میز از بهترین ویژگی‌های ظاهری برخوردار باشد باید از چوب باکیفیت نیز ساخته شده باشد. در غیر این صورت رنگ روی آن میز به خوبی قرار نمی‌گیرد و مشکلات بسیاری را پدید می‌آورد.


 

چوب درخت گردو

چوب درخت گردو یکی از بهترین چوب ها برای میز سرو است. گران و زیبا بودن این چوب باعث کمیاب بودن آن در صنعت چوب سازی شده است. اگر خیلی خوش شانس باشید و میز سروی با چوب گردو دیدید بی فوت وقت آن را تهیه نمایید چرا که این میز سرو تا ابد برای شما می‌ماند و هیچ آسیبی نمی‌بیند.

بهترین چوب ها بر ای میز سرو

ویژگی‌های چوب درخت گردو:

 • زیبایی بسیار
 • استحکام و تراکم بسیار بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی و آسیب دیدگی
 • مقام در برابر هوا شرجی و مرطوب
 • مقاوم در برابر هوای گرم و خشک

معایب چوب درخت گردو:

 • قیمت بسیار بالا
 • کمیاب بودن

 

چوب درخت راش

چوب راش در برابر آب مقاوم است! شاید این جمله برای افرادی که فرزندان خردسال دارند، بهترین خبر باشد. از این چوب برای ساخت وسایل چوبی بسیاری استفاده می‌شود. این چوب از استحکام و رنگ پذیری بالایی برخوردار است. به همین دلیل از چوب راش در ساخت محصولات چوبی مانند میز و مبلمان استفاده می‌شود.

این چوب رنگ‌پذیری بالایی دارد و این قابلیت سبب می‌شود که کارهای چوبی در رنگ‌های متفاوت اجرا شود، البته خود چوب درخت راش دارای رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای روشن است که در صورت تراش و صیقل خوردن به عسلی مایل است. بسیاری از میزهای سرو چوبی به رنگ طبیعی چوب راش ساخته می‌شوند و هیچ رنگی روی آن زده نمی‌شود.

از طرف دیگر این چوب ساختار ظریف و یکدست دارد که سبب سهولت تمیز کردن سطح کار می‌شود. این چوب در برابر آب و هواهای متفاوت مقاوم است و در هوا شرجی ورم نمی‌کند و در هوای خشک، ترک نمی‌خورد. همچنین به نسبت سایر چوب‌ها در برابر خط و خش مقاوم‌تر است.

علاوه بر تمام مزایای بالا مطرح شده چوب راش از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. به همین دلیل یکی از بهترین چوب ها برای میز سرو، چوب راش است.

بهترین چوب ها بر ای میز سرو

ویژگی‌های چوب درخت راش:

 • استحکام و مقاومت بالا
 • مقاوم بودن در برابر هوا شرجی و رطوبت
 • مقاوم بودن در برابر هوای گرم و خشک
 • مقاوم بودن در برابر آب
 • مقاومت در برابر خط و خش و ضرب دیدگی
 • قابلیت ترمیم بالای چوب
 • رنگ زیبا و خاص
 • رنگ‌پذیر بودن
 • مقاوم بودن در برابر حشرات و قارچ‌های چوبی
 • قیمت مناسب

معایب چوب درخت راش:

 • نگه داری خاص
 • برای تمیزکاری سطح چوب نمی‌توان از مواد شیمیایی استفاده کرد

 

چوب درخت بلوط

بلوط از جمله چوب‌های ارزشمند است که کاربردهای بسیاری دارد. این چوب از مقاومت، دوام و زیبایی بالایی برخوردار است. از این چوب بیشتر برای ساختن کابینت و کفپوش استفاده می‌شود. این چوب به نسبت چوب راش به میزان کمتری در برابر آب و هوای شرجی مقاوم است و پس از مدتی متورم می‌شود.

نکته مهمی که در خصوص چوب بلوط باید در ذهن داشته باشید وجود تاتن در آن است. تاتن ماده‌ شیمیایی است که به جوهر مازو نیز معروف است. تاتن کاربردهای بسیاری دارد اما مصرف و استنشاق آن باعث تحریک معده و روده می‌شود به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در فضای داخلی منزل از این چوب استفاده نشود. همچنین تاتن موجود در چوب بلوط با رنگ روغن، هوای مرطوب و سرد واکنش شیمیایی می‌دهد و باعث بروز لکه در سطح می‌شود.

علارقم مقاومت کمتر چوب درخت بلوط در مقابل چوب راش و گردو، میتوان این چوب را نیز جزو بهترین چوب ها برای میز سرو در نظر گرفت.

بهترین چوب ها بر ای میز سرو

ویژگی‌های چوب درخت بلوط:

 • تراکم و استحکام بالا
 • مقاوم نسبی در برابر رطوبت
 • زیبایی ذاتی چوب درخت بلوط

معایب چوب درخت بلوط:

 • کمتر بودن مقاومت به نسبت چوب درخت گردو و چوب درخت راش
 • وجود تاتن در آن
 • واکنش شیمیایی با رنگ روغن، آب و هوای سرد و مرطوب

 

بهترین چوب ها برای میز سرو کلاسیک

طراحی میزهای سرو به ذات به قرن نوزده میلادی باز می‌گردد پس اگر طرفدار سبک کلاسیک هستید، این میزهای برای سلیقه شما بهترین هستند. برای خرید بهترین میز کلاسیک باید توجه به ظاهر و ویژگی‌های ظاهری آن مانند رنگ، ابعاد، میزان کنده‌کاری‌ها یا منبت کاری‌ها داشته باشید. برای آنکه میز از بهترین ویژگی‌های ظاهری برخوردار باشد باید از چوب باکیفیت نیز ساخته شده باشد. در غیر این صورت رنگ روی آن میز به خوبی قرار نمی‌گیرد و مشکلات بسیاری را پدید می‌آورد. میزی که از چوب ارزان قیمت مانند روس ساخته شده است از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد. نوع چوب بر ویژگی‌های ظاهر آن تاثیر گذار خواهد بود پس اگر قصد خرید میز چوبی دارید بهتر است از سه مدل چوب معرفی شده در بالا انتخاب کنید.


بهترین چوب ها برای میز سرو مدرن

تنوع محدودی در میزهای سرو در بازار موجود است و در عین حال طرفدار بسیاری نیز دارد که با قیمت‌های بسیار بالا عرضه می‌شود. پیشنهاد می‌شود طرح مورد نظر خود را مشخص و ساخت آن را به به نجار باتجربه بسپارید. چوب آن را نیز از بین چوب گردو، راش و بلوط انتخاب کنید که باز با توجه به ویژگی‌های چوب راش پیشنهاد می‌شود از این چوب استفاده کنید. 

تحت هیچ عنوان از میزهایی با ساخت ام دی اف یا ام دی اف با روکش چوب استفاده کنید و هزینه‌ای بابت ساخت میز سرو مدرن با ام دی اف را ندهید! ورق‌های ام دی اف از کیفیت و استحکام بسیار پایین برخوردار هستند.

در بازار مدل‌های متفاوتی از میز سرو با ام دی اف یا ام دی اف با روکش چوب موجود است. پیشنهاد می‌شود هرگز این محصولات را خریداری نکنید. ام دی اف از کیفیت پایین برخوردار است و به هیچ عنوان استحکام و زیبایی چوب طبیعی را ندارد. پس از مدتی آسیب می‌بیند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. ام دی اف ویژگی ترمیم پذیری را ندارد و در صورت خط و خش خوردن نمی‌توان آن را ترمیم کرد. اگر قصد خرید کالایی چوبی را دارد، آن را با کیفیت بالا تهیه کنید. چرا که کارهایی با کیفیت بالا علی الخصوص کار چوبی تا مدت‌های طولانی قابل استفاده، تغییر رنگ و ترمیم است.

جمع بندی:

در میان سه چوب معرفی شده، چوب راش از ویژگی‌های مثبت بسیاری برخوردار بود. استحکام، زیبایی، قابلیت ترمیم و قیمت مناسب از جمله این ویژگی‌ها هستند. بنابراین میتوان گفت که بهترین چوب ها برای میز سرو چوب درخت های راش هستند. پیشنهاد می‌شود هنگام خرید میزهای چوبی به نوع چوب توجه بسیاری نمایید و حتی المقدور از بین سه چوب معرفی شده اقدام به خرید کنید. به هیچ عنوان از مدل‌های ساخته شده با ام دی اف خریداری نکنید و حتی اگر در پی سبک مینیمال هستند و با قیمت بالایی در بازار مواجه هستند، ساخت طرح مورد نظر خود را به نجار بسپارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه